Reklama
 
Blog | PRESSEUROP.EU Aktuality z Evropy

Requiem pro euro

V době kdy Německo váhá nad dalším záchranným balíčkem pro bankrotující Řecko, německý týdeník Der Spiegel přichází s černým scénářem osudu společné měny: Nejenže euro nelze zachránit, ale je i hrozbou pro celou Evropu. Úryvek z původního článku.

Posledních čtrnáct měsíců hlasovali politici zemí eurozóny o jednom záchranném balíčku za druhým, sjížděli se na hektické summity, přeli se o pochybné kompromisy a dále navyšovali již enormní rizika. Zároveň se doposud vyhýbali důležitému závěru, že takhle to už dál nepůjde. Euro ve své původní podobě již neexistuje, a Evropská měnová unie už nefunguje. Potřebujeme Plán B.

Největší překážkou společnému řešení krize se nyní stává fakt, že země financující záchranná opatření pro ně postrádají demokratické odůvodnění. Dávno pryč jsou dny, kdy se debatovalo o tom, zda Evropský parlament dostatečně a poměrně reprezentuje občany při rozhodnutích dosažených v Evropské radě a Evropské komisi. Když jde tak jako teď do tuhého, už se stejně nebude rozhodovat v jakžtakž demokraticky legitimních orgánech EU, ale na víceméně tajných setkáních hrstky regentů.

Krize eura už smetla dvě vlády

Jedním z důvodů, proč se Evropané tak hněvají na své vlády, je, že se nemohou podílet na procesu rozhodování. Krize zadluženého eura už smetla dvě vlády, irskou a portugalskou. Vlády Španělska a Řecka mohou brzy přijít na řadu. Situace vlády v Berlíně je rovněž svízelná.

Reklama

Evropou se šíří puklina oddělující země, které potřebují více a více peněz, od těch, které mají platit. Kvůli frustraci Řeků z Němců a naopak německé frustrace z Řeků, Portugalců, Španělů a Italů by mírový projekt evropské jednoty mohl skončit velkým ekonomickým sporem mezi národy.

Euro, vytvořené s cílem jednou provždy spojit Evropu, teď nejvíce ohrožuje její budoucnost. Kolaps měnové unie by Evropu vrátil o desítky let zpátky a uštědřil jí ránu, ze které by se už nemusela nikdy vzpamatovat – zvláště proto, že pozice Evropy je už nyní značně ohrožena rychle rostoucími asijskými ekonomikami. Z těchto důvodů chtějí evropští politici bránit euro za každou cenu a schvalují jeden balíček záchranných opatření za druhým. Hrají o čas v naději, že se reformy prosadí a trhy usadí.

Navzdory všem záchranným opatřením a rizikům, se kterými je nutno počítat, jsou hospodářsky slabé země eurozóny zpět tam, kde byly před rokem: na pokraji kolapsu. Rizikové prémie vládních dluhopisů dosáhly nových rekordních hodnot. Řekové potřebují k odvrácení bankrotu novou finanční injekci a nebezpečí, že se krize rozšíří do dalších zemí eurozóny, též stále trvá.

Celý článek na stránkách Presseurop, ZDE.